PREMIERA 20 września 2014

czas trwania: 1 godz. 15 min.
autor: Aleksander Fredro

reżyseria i scenografia: Błażej Baraniak
muzyka: Wojciech Romańczyk

obsada:
Katarzyna Głogowska
Kinga Suchan
Wojciech Romańczyk
Radosław Walenda

FILM

OPIS

„Mąż i żona” Aleksandra hrabiego Fredry swoje lata ma. Ale nie jego bohaterowie i to, co ich dotyczy. Czworo młodych ludzi właśnie odkrywa magnetyzm serc. Hrabia Wacław i jego młodziutka żona Elwira odkrywają uroki mariażu. Przyjaciółka, powiernica, służąca Elwiry, Justysia – odkrywa uroki romansu, a może dopiero flirtu, z panem domu i równocześnie, przyjacielem domu, Alfredem. Ten ostatni emabluje i Elwirę, i Justysię. Brzmi skomplikowanie, bo też nieproste są relacje Fredrowskich bohaterów. Oni dopiero odkrywają świat, nurzają się w jego rozkoszach, nie przewidując żadnych niepowodzeń i kłopotów.
Nie wiedzieć dlaczego ta najbardziej brawurowa sztuka Aleksandra Fredry prawie w ogóle przez ostatnich kilkadziesiąt lat nie gości na naszych scenach. Zdaniem młodych aktorów przygotowujących naszą premierę – pewnie dlatego, że to piekielnie trudne wyzwanie. Żeby było śmiesznie, musi być lekko z pełną dezynwolturą. I tak jest. Jest komediowe qui pro quo, są wyraźne sylwetki budzących sympatię postaci, mnóstwo zabawnych point a przede wszystkim – dla Widzów jest szansa spędzenia czasu w świecie, który dawno przegnaliśmy z naszego życia. W tym świecie nie ma trosk trywialnych, nie ma dramatów egzystencjalnych, wszyscy jego bohaterowie są piękni, młodzi, bogaci, szczęśliwi i zadowoleni. I to żadna utopia.
Fredro daje prosty przepis na jego budowę takiego świata domowymi sposobami. To jest możliwe – proszę przekonać się o tym osobiście.