MARTIN BALTSCHEIT „TYLKO JEDEN DZIEŃ”

Premiera 14 czerwca 2019

Tłumaczenie z języka niemieckiego: Lila Mrowińska-Lissewska
Reżyseria: Dorota Abbe
Scenografia i kostiumy: Grupa Mixer
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Asystentka reżysera: Izabella Nowacka

Obsada:
Oliwia Nazimek, Andrzej Niemyt, Nikodem Kasprowicz

Pewnego razu Lis i Dzik, dwoje zgranych przyjaciół, obserwują jak z jajka wykluwa się mała Jętka Jednodniówka. Ponieważ jak powszechnie wiadomo owady te żyją tylko jedną dobę, przyjaciele nie chcąc unieszczęśliwiać nowo narodzonej (trochę przez przypadek, a trochę zrządzeniem losu) wymyślają zabawę, która odwraca rzeczywistość. Przekonują Jętkę, że to nie ona, a Lis, jest stworzeniem, któremu został tylko jeden dzień życia. Muszka razem z Dzikiem organizuje Lisowi jego „ostatnie” chwile w taki sposób aby mógł jak najwięcej przeżyć, nauczyć się i zobaczyć (m.in.. doprowadza do przezabawnego ślubu z Dzikiem oraz narodzin dziecka). Jednak prawda prędzej czypóźniej zawsze wychodzi na jaw…

Tekst w nienachalny, okraszony ciepłym humorem sposób mówi o śmierci, nie tylko tej dotyczącejbliskich nam osób, ale również naszej własnej. Istotne jest to jak i z kim przeżyjemy czas, który jest nam dany, bez względu na to czy będzie on trwał 100 lat, czy tylko jeden dzień.

Tekst został opublikowany w 34. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży wydawanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Foto: Maciej Zakrzewski