20 września, godz. 20:00

Piotr Schmidt Quartet feat. Kestutis Vaiginis – Tribute To Tomasz Stańko

In Memory of Tasz Stańko Vinyl Vintage Tour.

„To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie”.
Wulf Muller (Okeh Records – Sony Music Germany)

„Ta muzyka rozdziera serce, jest melancholijna, pełna smutku i … piękna.”
Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum (European Jazz Network, February 2019)

Piotr Schmidt – trumpet
Kestutis Vaiginis – tenor and soprano saxophone
Wojciech Niedziela – piano
Maciej Garbowski – doublebass
Krzysztof Gradziuk – drums

Jeden z najciekawszych trębaczy polskiego jazzu, Piotr Schmidt wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą, oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas) stworzyli autorski program muzyczny, który znalazł się w najnowszym albumie kwartetu „Tribute to Tomasz Stańko”.

Z Wojciechem Niedzielą Schmidt współpracuje już od trzech lat. We wrześniu 2017 roku nakładem wydawnictwa SJRecords ukazała się ich pierwsza wspólnie nagrana płyta – Dark Morning. Tribute To Tomasz Stańko, jak Piotr Schmidt się wypowiada, jest hołdem i podziękowaniem złożonym zmarłemu 29 lipca 2018 roku artyście za ogromną inspirację i niesamowite emocje, których muzyka Stańko dostarczała mu przez wiele ostatnich lat.

Media o płycie:

„Overall this is a wonderfully executed and cleverly planned piece of music, which achieves the ambitious goal assigned to it in full. It is also a textbook example of what „tribute” albums should sound like, as well as a wonderful example of a bridge over a chasm of the infamous generation gap, which enables a smooth transition of the heritage from one generation to another. Polish Jazz at its best!”
Adam Baruch (The Soundtrack Of My Life)

„Ta muzyka rozdziera serce, jest melancholijna, pełna smutku i … piękna.”
Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum (European Jazz Network, February 2019)

„Jest w tej muzyce jakiś niewiarygodny powiew jazzu, blask muzyki Stańki, ale nie jest to li tylko owe „tribute”, lecz wyrafinowana estetyka piękna nowoczesnego jazzu (…) To jedna z ważniejszych płyt polskiego jazzu”
Dionizy Piątkowski (Era Jazzu)

„Fragmenty, kiedy narracja skupia się wokół oszczędnych partii fortepianu zniewalają urodą i spokojem, jak najpiękniejsze ballady samego Stańki. To bardzo oswojony i mający źródło w najwyższych, akademickich kompetencjach muzyków materiał o freejazzowej proweniencji”
Adam Domagała (JazzPress / blog zdzezemlzej).

„Tribute to Tomasz Stańko”. To znakomita rzecz. Piotr Schmidt z Wojciechem Niedzielą osiągnęli jakiś wyższy poziom komunikacji”
Tomasz Gregorczyk (Polskie Radio Program 2)

„Jestem wstrząśnięty pięknem tej muzyki”
Marek Bania (Jazz TV)

„O ile „Saxesful” było Piotra albumem przełomowym, o tyle ta płyta, nagrana w kwartecie, jest jego arcydziełem”
Maciej Lewenstein